4. Dereceden Aktif Alçak Geçiren Filtre Tasarımı

0
664
views
4. dereceden alçak geçiren aktif filtre tasarımı
4. dereceden alçak geçiren aktif filtre tasarımı

Mühendislik öğrencilerinin elektronik dersinde sık sık karşılaştığı problemlerden bir tanesi de aktif filterlerdir. Pasif filtreler de op amp olmadığı için mantığı da basit yapımı da basittir.

Bugün sizlere kısaca 4. dereceden aktif filtre yapımını kısaca anlatacağız. Yapacağımız filtre alçak geçiren yani kesme frekansı altını geçirirken kesme frekansından sonra dalga geçmeyecek bir çok alanda alçak geçiren filtre devreleri kullanılmaktadır.

Filtre tasarımına başlamak için 2 yolunuz var birincisi kesme frekansınızı siz belirleyerek geçiş frekansı ve durma frekansı (stopband frequency) hesaplarsınız veya tam tersini yaparak cutoff frekansını hesaplarsınız.

İnternet üzerinde 4. dereceden filtre tasarımı Türkçe İngilizce kaynak yok bu yüzden kendi projemizi yaparken bayağı zorlanmıştık. Filtre tasarımları için bir çok yöntem var biz Butterworth filter tasarımını kullandık kullanmamızın amacı mimimum flatness olması. İki tane ikinci dereceden butterworth filtreyi yan yana koyarsanız 4. dereceden alçak geçiren aktif filtre elde etmiş olursunuz. Detaylı İngilizce rapor için yoruma mail adresinizi yazarsanız geri dönüş yaparız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here