Altına Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

0
421
views
altına yatırım yaparken
altına yatırım yaparken

Bir çoğumuzun vazgeçilmez yatırım aracı olan altın, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? Altın genel olarak güvenli bir sığınak olarak tanımlanır.

Çok farklı şekillerde altına yatırım yapıla bilir. Örneğin kuyumcular, bankalar, borsa ve forex üzerinden yatırımlar yapılabilir. Genel olarak annelerimizin yaptığı geleneksel bir işte diyebiliriz. Hepimizin bildiği gibi biriken paraların çeyrek altına çevrilmesi gibi.

Altına yatırımların çoğu ihtiyaç halinde tekrar nakite çevrilmesi durumu da yatırımın amacını teşkil eder. Burada en önemlisi yatırım yapmaya karar verdiğinizde şeklini belirlemek olacaktır. İyi araştırıp piyasa da nasıl ve ne güvenlikte yatırım yapılır bilmeniz gereken altın kurallardandır.

Piyasayı sürekli takip etmeniz yaptığınız yatırımdan en iyi şekilde faydalanmanız demektir. Kendimden örnek verecek olursam. Çeyrek altın 110 TL iken bir kaç yıl içerisinde 210TL olduğunda sattım ve aldığım nakit parayı bir süre bekletme sureti ile 188Tl den tekrardan altın alışı yaptım. Neredeyse yarı yarıya kar söz konusu. Bunu yaparken ana para ile tekrardan altın alımı kazandığınız kar oranını da cebinize koymanızdır. Bütün nakiti yatırmış olsaydım aynı kar oranını asla yakalayamazdım. Tabi ki bu durum büyük yatırımcılar için daha farkı işlediği kesindir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here