Çanakkale’ye Düşen Göktaşı Uzayda Hayat Olma İhtimalini Yükseltti

0
426
views
çanakkaleye düşen göktaşı
çanakkaleye düşen göktaşı

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine 1964 yılında düşen göktaşı uzun çalışmalar sonucunda bulundu. Bilim insanları için uzayda hayat olduğuna dair kanıtlar taşıdığını ve diğer göktaşlarından çok değerli olduğu vurgulandı.

Göktaşı incelendiğinde yapısında karbon tespit edildi. Bunun sonucunda aynı bizim gezegenimiz gibi karbon yüklü bir gezegenden düşmüş olabileceği düşünülüyor.

Nasa Göktaşını İnceliyor

Nasa uzay araştırma merkezinde göktaşında karbon bulunduğunun ilk raporunu sundu bile. Bunun yanında Fen fakültesi astromi ve uzay bilimleri bölümü ve Tubitak gözlem evi ile ortak bir çalışma başlattı.

Göktaşı Çanakkale‘ye 3 parça olarak düştü şimdilik sadece bir parçası bulunan ve diğer parçalarının da daha farklı elementler taşıdığı düşünülüyor. Doç. Dr. Esenoğlu karbonun insan vücudunun temelini oluşturduğunu ve bugüne kadar bulunan hiç bir göktaşında karbona denk gelinmediğini özellikle vurguladı.

Kanada, Nasa ve Türkiye’de yapılan çalışmalarda taş üzerinde 35 farklı element ve moleküller de tespit edildiğini ve analiz işlemlerinin hala devam ettiğini sonuçlar çıkarıldığında basın aracılığı ile halka daha detaylı bilgi verileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here