İkinci Dereceden Denklemler LYS Anlatım

0
629
views
ikinci dereceden denklemler kök bulma
ikinci dereceden denklemler kök bulma

İkinci dereceden denklemleri iyi bilmeniz hem LYS sınavı için hem üniversite hayatınız için vazgeçilmez bir konudur. Bugün sizlere ikinci dereceden denklemlerin çözüm kümesini farklı metotlarla açıklayacağız. Eğitim portalı sitemizi takipte kalın.

İkinci dereceden denklem nedir?

ax2 + bx + c = 0 ifadesi ikinci dereceden bir denklem olup a değeri sıfırdan farklı bir sayı olmak zorundadır. Bu denklemde x değerleri bu denklemin kökleridir bu kökleri bulmak için aşağıdaki yöntemlere bakalım.

Çarpanlara ayırma yöntemi

Yukarı da vermiş olduğumuz denklemi siz iki fonksiyonun çarpımı şeklinde yazabiliyorsanız çarpanlara ayırma yöntemini kullanabilirsiniz. 2 fonksiyonu sıfıra eşitleyerek ikinci dereceden denklemin köklerini bulabilirsiniz.

LYS Konu anlatımı: Diskiriminant Yöntemi

Her ikinci dereceden denklem çarpanlara ayrılmaz yani hep reel kök olmak zorunda değildir bu gibi durumlarda denklemin diskiriminantını bulup kökleri elde edebiliriz. Diskiriminant hesaplamak için DELTA = b2 – 4ac formulunu kullanmalısınız. Diskiriminantını bulduktan sonra bu diskiriminant değerinin sıfırdan küçük ve büyük durumuna bakarız.

Sıfırdan büyükse çözüm kümemiz Ç= -b-+√DELTA / 2a olarak bulunacaktır. Eğer diskiriminant 0 ise bu durumda x1,x2= -b /2a olarak bulunur.

Denklemlerle ilgili soruları dikkatle inceleyerek başarıya kolayca ulaşabilirsiniz. Eğitim portalı saygılar sunar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here