Kızamık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

0
542
views
kızamık belirtileri ve tedavi yöntemleri
kızamık belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kızamık Nedir

Kızamık veya diğer adı ile Rubeola, “Morbilli” adlı bir virüs ile meydana gelir. Döküntülü bir hastalık olan kızamık, hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur. Aşının kullanılmadığı az gelişmiş ülkelerde çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir. İlkbaharda ve kış aylarında ortaya çıkan bu virüs, daha çok bebeklerde ve hamilelerde tehlike göstermektedir. Virüsün kuluçka dönemi 10-14 gün olup, halsizlik, deride döküntülerle ve yüksek ateş ile kendini belli eder. Hastalık ağız ve burun boşluğunda yerleşir, yerleştikten bir hafta sonra da hastalık kendini gösterir ve bulaşıcı hale gelir. Bazı yan etkilerinde ishal, orta kulak iltihabı görülebilmektedir. Bu hastalığı bir defa yaşadığınızda artık vücut bağışıklık kazanır ve yeniden kızamık geçirmezsiniz. Eğer ki çocukluk zamanınızda bu hastalığı geçirmedi iseniz ileri ki yaşlarda kesinlikle ortaya çıkar.

Kızamığın Belirtileri Nelerdir?

Kızamığın kuluçka dönemi 10-12 gündür. Hastalık, hafif titreme, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve ateş yükselmesi ile başlar. Gözler ışığa karşı hassas olur. Bademcikler şişer ve nezle hali bulunur. Kızamığın en ileri ki seviyesi döküntülerin olmasıdır, döküntüler kulak arkasından başlayarak yüze, saçlı deriye, oradan gövdeye ve daha sonra da kol ve bacaklara yayılır. Belli bir süre sonra da (5-7 gün) izler yavaş yavaş kaybolur ama renk değişikliği bırakabilir. Bu hastalık bronşit, menenjit, zatürre, boyundaki lenf bezlerinin iltihaplanmasına ve orta kulak iltihabı gibi sorunlara da neden olabilmektedir.

Kızamık Nasıl Bulaşır?

Hastalığın bulaşması, hastanın öksürmesi, tükürük damlacıkları ve konuşması ile olmaktadır. Teneffüs yoluyla alınarak vücuda yerleşir. Kızamık virüsü, havada birkaç saat kadar canlı kalır. O yüzden bulunulan ortam iyice havalandırılmalıdır. Kızamık çocukluk hastalığı olarak bilinse de çocukluğunda bu hastalığı geçirmemiş kişiler ileri ki zamanlarda bu hastalıkla karşı karşıya gelirler. Hastalık oluştuğunda vücut bu mikroba karşı bağışıklık kazandığından, tekrarlamaz.

Kızamığın Tedavi Yöntemleri

Kızamığın yayılmasını önlemek için ilk önce kalabalık ortamlara hasta gönderilmemelidir. Hastanın temizliğine beslenmesine dikkat edilmelidir. Oda havalandırılmalı, temiz olmalı ve güneş görmelidir. Eğer ki temiz ortam imkanı sunulmazsa hastalık ilerleyip zatürreye çevirebilmektedir de. Sindirimin kolay olması için sıvı tüketimine gün içerisinde çok önem verilmeli ve arttırılmalıdır. A ve C vitamini bolca alınmalıdır. Ateşli zamanlarda meyve suları, et suyu, süt ve sütlü yiyecekler verilmelidir.

Kızamıktan Korunma Yolları

Kızamıktan kurtulmak için kızamık aşısının önemi büyüktür. Kızamık aşısı iki veya üç doz şeklinde uygulanır. Kızamık aşısı ilk olarak, çocuklara en erken 12 aylık en geç de 15 aylık iken tek doz olarak uygulanmaktadır. Beslenme veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan çocuklarda 6 ay sonra bir destek dozu daha yapılmaktadır. İkinci aşı çocuk 4-6 yaş arasında iken uygulanır. Kesinlikle hamilelere kızamık aşısı uygulanmaz.

Kızamık Tedavisi ve Aşısı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here