Stresten Kurtulmanın Yolları

0
461
views
stresten kurtulma yolları
stresten kurtulma yolları

Stresten kurtulmanın yolları sorusuna en net cevabı kendimiz verebiliriz. Stressiz bir hayat için hasta olduğumuzu kabullenip tedavi yöntemini de kendi isteklerimiz doğrultusunda çözmemiz büyük önem taşır.

Çağımızın en büyük psikolojik sıkıntılarından bir tanesi de strestir. Hayatımızı ve yaşantımızı olumsuz yönde etkileyen en büyük düşmandır. Özellikle sağlık problemlerinde ve psikolojik rahatsızlıkların başını stres çeker.

Stres uzun süreli ve aşırı şekilde yapıldığında ruhsal çöküntüye ve depresyona neden olmaktadır. Ne yazık ki günümüzde stressiz yaşayan kişilere rastlamak imkansızdır. Bunun bir çok sebebi maddi sıkıntılar, sağlık sorunları, doğru beslenmeme ve uyku düzensizliği başı çeker.

 

Stresi azaltmanın yöntemi nedir ?

Şimdi diyeceksiniz “parayı bulalım bir şeyimiz kalmaz” ama maalesef güzel bir düşünce gibi dursa da bazen yeterli olmadığı kesindir. Artık dolma noktasına gelmiş ve cidden bunalımda hissediyorsanız ilk yapmanız gereken avazınız çıkana kadar bağırmak olacaktır. Boş bir yerde bunu yapabilir ve bir nefse de olsa rahatladığınızı fark edeceksiniz.

Stresin en önemli etkilerinden bir tanesi ise uykusuzluktur. Mutlaka düzenli uyumaya çalışın. Başlardan başarılı olamaya bilirsiniz ama pes etmeyin ve unutmayın ki stresi azaltmanın yolu olarak birinci sırada alır. ikinci önemli madde ise yeme, içme düzenidir. Mümkün oldukça sabah kahvaltı edin ve öğle yemeği, akşam yemeğini zamanında yemeniz sizin hayatınızın da düzene girmesine yol açarak stresli hayattan sizi bir kaç adım daha uzaklaştıracaktır.

Diğer en etkili yöntem ise sevdiğimiz ve bizi mutlu eden ne varsa onları yapmamızdır. Örnek vermek gerekirse ben film izlemeye bayılırım ve sessiz bir ortamda tek başıma film izlemek beni mutlu eder ver bir kaç saatliğine de olsa dertlerimden sıyrılmış olurum. Gelelim püf noktaya, gece yatağa yattığımız gibi tüm sıkıntı ve dertlerimizi bir kenara bırakmalıyız yoksa sabaha yorgun bir beden ve zihinle uyanırız. Buda dert ve sıkıntımızı çözmemiz de büyük problemlerin sebebi olacaktır.

Umarım hayat boyu her insan stressiz bir hayat yaşasın diyeceğim ama sanırım mümkün değil. Yinede ben bu dileğimi sunmak istiyorum. Mutlu kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here