Topuk Dikeninden Kurtulmanın Yolları

0
486
views
topuk dikeninden kurtulma yolları
topuk dikeninden kurtulma yolları

Topuk dikeni özellikle kilolu kişilerde, yalınayak yürüme sonucu ve bazı şekil bozukluğu olan ayaklarda görülür. Topuk dikeni ayak tabanında sanki bir çivi ya da taş varmış gibi bir his verir erken tanı ile topuk dikeninden kurtulmak mümkün.

Topuk dikeni tedavisi için doktora başvurunuz. Özellikle sabah kalktığınızda ayak topuğunuzda ağrı hissedeceksiniz yürüdükçe bu ağrı azalacaktır. Topuk dikeni tanısı için doktora başvurduktan sonra tedavi yöntemleri şu şekilde olacaktır.

Topuk dikeni tedavisi

Evde yalın ayak dolaşmayın ayağınıza terlik ya da çorap giyin. Normal iş hayatınızda sert tabanlı ayakkabılar yerine spor ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Ev içinde yumuşak tabanlı terlik kullanmanızı topuk dikeninden hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Topuk tedavisi için soğuk ve masaj bire bir. Ayağınıza 3 5 dakika buz uygulayın daha sonra ağrı kesici krem sürerek masaj yapmaya başlayın. Topuk dikeni tedavisi bu şekilde geçmezse topuğunuza enjeksiyon verilir ve tedavi sağlanır bu tedavi işlemi sırasında ayak bileğinizden ağrı hissetmemeniz için kortizol iğne yapılır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here