Uzayda Yaşam Mümkün Mü?

0
641
views
uzayda yaşam
uzayda yaşam

Uzayda Yaşam Mümkün Mü?

Uzayda yaşamak belki de bir çoğumuzun hayalleri arasındadır. Bu hayali gerçekleştirmek için bilimin ışığı altında uzayda yer alan gezegenlerin yaşanabilir olması için şart olan su oksijen gibi maddeleri bulunması gereklidir. Bilim adamları uzun yıllardır yaptığı çalışmalarda Jüpiter’in bir uydusu olan Europa’da su buharı olduğunu buldu. Bu sayede uzun yıllardır tartışılan uzayda yaşam mümkün mü sorusuna artık evet diyebilir miyiz?

NASA ( Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi ), Europa’da su buharı olduğunu açıkladı. Araştırmaların kesinlik kazanması mümkün olduğunda Jüpiter’in uydusu olan Europa, Güneş sistemimiz içinde ikinci su olan uydu olacak.

Satürn gezegeninin bir uydusu olan Enceladus’ta daha önce Cassini adlı uzay aracı tarafından su buharı tespit edildi.

NASA, Hubble Teleskobu’ndan aldığı veriler altında Europa’da ki su buharının aktivitesini uydunun güney kutbunda gözlemledi.

Jüpiter gezgeninin tam 67 uydusu vardır. Europa uydusunun yüzeyi buzullarla kaplıdır. Bilim insanları buzul kütlesinin altında bir okyanusun olabileceğini dolayısıyla insanların yaşayabilmesinin mümkün olabileceğini düşünmektedirler. Jüpiter gezegeninin Galilei Uyduları olarak adlandırılan uydularını ünlü astronom Galileo Galilei keşfetmiştir. Galilei Uyduları dört tanedir. Bunlar: Europa, İo, Callisto ve Gaynmede’dir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here